Praca z psem agresywnym (agresja do psów)

Uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach poświęconych pracy z psami agresywnymi spotykam się z różnym od mojego podejściem i oczekiwaniami innych uczestników szkoleń co do ich formy czy zawartości. Część osób “łaknie krwi” i są zdziwieni, iż ta się nie lała, że psy nie wykazywały jakichś szczególnie agresywnych zachowań. Jeśli rzucały się w kierunku innych psów, to nie było to aż tak agresywne, jak niektórzy by oczekiwali.

Być może wynikało to z braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia związanej z pracą z tego rodzaju problemem.

Przy pracy z psem, który wykazuje zachowania agresywne w stosunku do innych psów, należy przede wszystkim poznać przyczynę takiego zachowania. Czasami, kiedy zachowanie jest bardzo utrwalone, możemy mieć do czynienia z zachowaniem nawykowym.

Praca z psem agresywnym to przede wszystkim komunikacja z psem, zwracanie uwagi na sygnały, które pies wysyła do opiekuna oraz właściwe reagowanie. Jest to praca, której podstawą jest zrozumienie emocji prezentowanych przez psa.

Podczas pracy z psami czasami widać, jak pies na widok innego psa intensywniej węszy, zachodzi drogę opiekunowi, naskakuje na opiekuna, obniża postawę i cała sylwetka staje się sztywniejsza, kładzie uszy czy stroszy sierść, zaczyna się oblizywać. To są wszystko sygnały stresu, niepokoju. Pies wysyła komunikat: ta sytuacja jest dla mnie niekomfortowa, nie chcę się w niej znaleźć, proszę, nie brnijmy w nią.

Jeżeli opiekun nie zareaguje, albo będzie się starał „na siłę” zapoznać swojego psa z drugim psem, najpewniej dojdzie do konfliktu. Pies, który będzie się czuł w takiej sytuacji niekomfortowo, zacznie wysyłać sygnały grożące (np. warczenie, oszczekiwanie, pokazywanie zębów, rzucanie się w kierunku drugiego psa), które pozwolą zwiększyć odległość od drugiego psa. Cel może zostać osiągnięty na kilka sposobów – opiekun sam zabierze psa albo drugi opiekun zabierze swojego psa albo drugi pies sam odejdzie. W ten sposób pies się będzie uczył, że zachowania agresywne są skuteczne, i pozwalają uniknąć kontaktu z nieznanym psem.

W jaki sposób można pracować?

Przede wszystkim, na początku należy zachować odpowiedni dystans, który pozwoli naszemu psu na prawidłową komunikację bez prezentowania zachowań agresywnych. Należy budować zaufanie u psa przez reagowanie na wysyłane przez niego komunikaty. Jeżeli podczas spaceru na widok innego psa nasz pies zatrzyma się, zajdzie nam drogę, po zatrzymaniu się odwróci głowę – odejdźmy właśnie w tym kierunku. Kiedy po takim odejściu nasz pies podejdzie do nas, otrze się to znaczy, że szuka u nas wsparcia, które powinniśmy mu okazać np. poprzez pogłaskanie, pochwalenie. Pies poczuje się pewniej, nabierze więcej zaufania. Z czasem będzie to procentować tym, że obok innego psa będziemy przechodzić w coraz mniejszej odległości.

Oczywiście, tego nie da się osiągnąć jednym ćwiczeniem. Wymaga to systematyczności, konsekwencji. Sama praca nad tym problemem może zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Tekst powstał na prośbę:

https://www.facebook.com/pokochaj.lobuza

Author: Piotr Kleszczyński